Velehrad
Velehrad
Velehrad je historicky spojován s letopočtem 1209 tehdy byl nazýván Welgrad, ale díky archeologickým nálezům je pravděpodobné osídlení již v době mladší době bronzové.
Vznikl zde cisterciácký klášter datovaný na začátek 13. století, který založil moravský markrabě Vladislav Jindřich. Cisterciácký klášter byl zrušen v roce 1784. V roce 1890 došlo k obnovení kláštera řádem Tovaryšstva Ježíšova. Jezuité zde působili do roku 1950, znovu se vrátili počátkem 90. let minulého století.
Dějiny obce, jsou nerozlučně spjaty, s klášterem. Jeho zrušení mělo řadu hospodářských, sociálních i kulturních důsledků pro poddané.
V Československu v meziválečném období prožívá Velehrad své slavné údobí. Dobu velkých nadějí přerušila 2. světová válka a záhy po ní doba, která zlikvidovala nejen jezuitskou kolej, ale potlačovala všechny formy náboženského života. Velehrad, přestal být, centrem náboženského života. V roce 1913 na návrh Dr. A. C. Stojana si Cyrilometodějské družstvo Velehrad dalo za úkol postavit poutní a exerciční dům. V roce 1922 zakoupilo budovu pivovaru a o dva roky později byl Stojanov hotov. Kapacita domu je 120 míst v jedno a dvou lůžkových pokojích. Poutní a exerciční dům Stojanov byl po roce 1948 změněn na ústav sociální péče pro mládež. Po rekonstrukci od roku 1992 slouží nejen jako poutní a exerciční dům, ale je to místo setkávání různých hnutí a pořádání seminářů. Stojanov zůstane navždy památným tím, že je to první exerciční a poutní dům u nás.