Parky a hradiště na pětníku

Pokud jste přetažení a hledáte energii a klid, je tento výlet určen právě vám. Počítejte, že budete odpočívat celý den, z místa na místo se budete přesouvat autem. 

Celková trasa je dlouhá 64,3 km. Trasa začíná na Slovanském hradišti v Mikulčicích. Zde oceníte nádherný prostor lužního lesa, s nekonečnými loukami. Najdete zde zákoutí, kde budete dlouhé hodiny sami, nebo zde můžete navštívit expozici Slovanského hradiště z 8 a 9. století nebo přijet na jednu z poutí nebo koncertů. Najdete zde i občerstvení s posezením.

Druhou zastávkou je rozsáhlé hradiště z 9. století a zámeček Pohansko. Mimo jiné zde naleznete expozici z historie archeologických výzkumů. Expozice je rozdělena do čtyř částí. V přízemí je představen každodenní způsob života, obživy a řemeslo velkomoravského centra. Další unikátní expozice se nacházejí v 1. patře.
Kam bychom vás rádi pozvali je oblast okolo naleziště a stavby jednoduchého obydlí. Zde, je to ráj pro relaxaci a odpočinek na prosluněných lukách s množstvím známé i méně známé flóry. Součástí této lokality je i naučná stezka a obranné řapíky, ze začátku čtyřicátých let, které byly postaveny jako součást opevnění před 2. světovou válkou. Najdete zde i občerstvení s posezením u rybníka.
Třetím zastavením je zámecký park zámku Valtice. Park je rozdělen tak jako lednický, na divoký anglický lesopark a francouzskou pěstěnou a geometricky střiženou zahradu. Historicky nebyl park z důvodu blízkosti státní hranice hojně navštěvován. Přitom v sobě skrývá nejedno zajímavé tajemství. Málo se ví, že zde stával padací most s vodním příkopem. Za Žabím sklepem rostl ovocný sad a v místě dnešního amfiteátru měla knížata vinohrad. Dnes je lesopark i zahrada přístupná, a spolu s Bylinkovou zahradou hojně navštěvovaným a vyhledávaným místem.
Z Valtic zamíříte do Lednice i zde vás čeká opět francouzská zahrada s obrovským množstvím barevných květů a lesopark s více jak 300 rostlinnými druhy a zámeckým rybníčkem, který je několikrát přemostěn. I zde najdete nádherná zákoutí v lukách, na březích k relaxaci a odpočinku, oddávat se sladkému nicnedělání, jak to dělala rodina Lichtenstejnského panství.  
Poslední zastávkou je zámecká zahrada, která se nachází v těsné blízkosti zámku Mikulov. Zahrada byla několikrát přestavěna. Významná přestavba pochází z roku 1784, kdy musela být díky požáru zbořena oranžerie a na jejím místě byla postavena odstupňovaná opěrná zeď, která volně přecházela v prostorný park s nádhernými výběžky, které umožňovaly nádherné výhledy do krajiny. Na své si přijdou příznivci rostlinného světa, najdete zde divoké formy rostlin z vápencové stepi. Oceníte množství dnes už vzácné rostlinné druhy, ke kterým patří tařice skalní, ožanka horská, mateřídouška panonská, rozchodník bílý, violka psí a teplomilné keře, jako jsou dřín obecný, brslen bradavičnatý či jilm habrolistý. Na mnoha malých teráskách zámeckého areálu, objevíte velké množství teplomilných květnatých trávníků. Dnes, zde kvete v průběhu roku množství chráněných druhů rostlin, téměř bez zásahu zahradníka.

Navigovat
Stáhnout výlet v PDF
Vytisknout výlet
Od:
Komu:
Poznámka:
Napište číslicemi "třidvajedna"
Sdílet na Facebooku