Rozhovor: Kastelánka Zámku Lednice

Je zima a zdá se, že v zámku Lednice je klid. My jsme se s kamerou vypravili za kastelánkou, paní Ivanou Holáskovou.  Připravili jsme si otázky, na které nám paní kastelánka ráda odpověděla a pozvala nás do Lednice na zahájení nové turistické sezóny.

  Lednice

 

Rozhovor: Kastelánka Zámku Lednice

Je zima a zdá se, že v zámku Lednice je klid. My jsme se s kamerou vypravili za kastelánkou, paní Ivanou Holáskovou.  Připravili jsme si otázky, na které nám paní kastelánka ráda odpověděla a pozvala nás do Lednice na zahájení nové turistické sezóny.


Zdravím diváky Úžasné Moravy, určitě jste všichni poznali, že se nacházíme na státním zámku Lednice. Nyní se nacházíme s paní kastelánkou zámku Lednice s paní Ivanou Holáskovou. V přijímacím salónku.

Dobrý den paní kastelánko.
Hezký den.

Já bych se nejen sám za sebe, ale za příznivce portálu Úžasná Morava na to, jak dlouho působíte na pozici kastelánky tady v Lednici?
Asi bych to číslo asi neměla říkat na veřejnosti, ale letos oslavím 40 let.

Velká gratulace paní kastelánko. Od vaší dopovědi se odvíjí další otázky.  V minulém roce 2017 jsme oslavili 20 výročí zápisu do světové knihy UNESCO. Co to pro vás znamená?
Za prvé je to obrovská čest, protože těch památek na seznamu není až tak mnoho a jsou pečlivě vybírány.  Znamená to, že Lednicko-valtický areál je skutečně významnou památkou nejen historickou, ale také kulturně krajinářskou. Pro to bylo pro nás velké zadostiučinění, že byl knize tento areál zapsán.

V zámecké zahradě se nachází Minaret, který jste po 40 letech otevřeli po rekonstrukci. Jak náročná práce to byla a jak vysoké byly náklady, abyste mohli Minaret znovu otevřít.
Minaret je unikátní stavba, která má za sebou velké problémy. Byla postavena v bažinách a to podloží během dvacátého století hodně změnilo. Bažiny vyschly a Minaret se začal naklánět. Takže se během posledních dvaceti let se řešily statické problémy této stavby a následné stavební poruchy, které vznikly v těch nádherných salóncích, které se nachází v prvním patře. My jsme museli obnovit výmalbu salónku a letos jsme je otevřeli po náročné rekonstrukci mozaikových podlah. Ta práce byla pro restaurátory skutečně velmi těžká, protože se musely doplňovat chybějící mramory. Nejdříve samozřejmě sehnat odpovídající materiál a potom se půl roku doplňovali tady ty drobné mozaiky. Naštěstí se všechno povedlo a rekonstrukce Minaretu, která je zhruba v částce třiceti miliónů by se měla letos úplně dokončit, s tím že bude obnoven i zbytek fasády.

To znamená, že kromě věže a rozhledny se návštěvníci Lednicko-valtického areálu mohou těšit i na nově otevřené sály.
Určitě a vřele jim to doporučuji, protože tyto sály byly třicet let uzavřeny.

Tak to se určitě přijedeme podívat. Paní kastelánkou od roku 2014 návštěvnost zámku narůstá. Čemu tuto skutečnost připisujete?
Těch faktorů, které sem návštěvníky lákají, je mnoho. Nejsou to jenom nádherné stavby s unikátními řezbami, jako je lednický zámek a drobné zámečky v okolí, ale je to celá ta přírody kolem, která byla člověkem po staletí upravována a budována. Je to spojení s vínem, s cyklistikou s kulturními akcemi, které se tady pořádají. Tak si myslím to je vše co návštěvník v létě vyhledává a co mu může Lednicko-valtický areál nabídnout.

Já bych rád řekl něco k dnešnímu dni. Je únor, venku leží sníh a za chvíli nás čeká otevření další turistické sezóny. Na co se mohou nejen posluchači Úžasné Moravy těšit.
My už v zámku nemáme další prostory, které bychom nabídli. Během posledních dvaceti let jsme vybudovali pět prohlídkových okruhů a díky jim mohou návštěvníci vidět skoro celý zámek. Snažíme se dělat doplňkové programy, takže v letošním roce budou mít možnost návštěvníci OPEN AIR představení. V parku budeme hrát spoustu divadel a koncertů, vše najdete na našich webových stránkách.

Paní kastelánko, mi vám děkujeme, za vřelé přijetí. Vy posluchači a diváci Úžasné Moravy spěchejte v následující sezóně sem, do Lednicko-valtického areálu, prohlédnout si nejen zámek a skleník, ale i úžasný park s Minaretem.

WWW: http://
Sdílet na Facebooku

Co je v okolí?

Marco Polo

  Lednice

U Čapků

  Lednice

Café Onyx

  Lednice

Vila Veronika

  Lednice

Hotel Galant

  Lednice

Penzion FARMA

  Lednice

Camp APOLLO

  Lednice

Hotel MARIO

  Lednice

TIC Lednice

  Lednice

Minaret

  Lednice

Načíst další

Naši partneři